ČOSE


Přejít na obsah

 

Výsledky průzkumu názorů

"Budoucnost zaměstnanců v uhelné energetice"

 

Vážená kolegyně, vážený kolego,
jménem Českého odborového svazu energetiků děkujeme všem, kteří jste se zapojili do našeho průzkumu, který nám výrazně pomůže při argumentaci v rámci jednání o způsobu a formě připravovaného útlumu uhelné energetiky, a především při hledání řešení dopadů těchto zásadních změn na zaměstnance a jejich rodiny.  
Transformaci české energetiky nezastavíme. Snažíme se ale pomoci připravit takové podmínky, aby důsledky tohoto vývoje neměly katastrofický dopad na ty, kteří dlouhá desetiletí pracovali nejen pro energetiku, ale v podstatě pro celou společnost, která se díky kvalitní a bezpečné výrobě elektrické energie mohla rozvíjet až do dnešní doby.
Energetici byli a jsou „srdcaři“, kteří mají ke své práci vztah, a vnímají svůj díl odpovědnosti za to, aby domácnosti i firmy mohly svítit, topit a stroje a přístroje pracovat vždy, když je to potřeba. Na oplátku bychom  zase chtěli podporu od společnosti při hledání cest, jak se připravit na změnu životních podmínek, která je v budoucnosti nemine.
Průzkum potvrdil očekávání budoucí pomoci nejen od zaměstnavatele, ale pochopitelně i od státu, kterému jako dobří zaměstnanci nejen slouží, ale také ze svých příjmů dlouhé roky a desetiletí odvádějí značný podíl na daních. 
Velká část se zaměstnanců je velmi loajálních a chtěla by ve svém zaměstnání setrvat co nejdéle. Logicky se obávají o své budoucí pracovní uplatnění, ale jsou ochotní se situaci přizpůsobit. Ať už snahou naučit se něco nového a uplatnit se v nových profesích, ještě více se vzdělávat a kvalifikovat nebo dojíždět za prací do vzdálenějších míst.
Otázkou zůstává, proč by snaha měla být pouze na jejich straně? Každopádně jsme optimisty a proto věříme, že v tom nezůstaneme sami a změny, které českou energetiku a energetiky samotné čekají umožní dobře nastavená politická rozhodnutí. A ta by se měla týkat jak energetiky, tak i společenské odpovědnosti za rodiny a obecně i životy zaměstnanců elektráren a dolů. 

 

Ještě jednou Vám velmi děkujeme za pomoc a spolupráci!
Český odborový svaz energetiků

 

S detailními výsledky našeho průzkumu se můžete seznámit zde v přiloženém dokumentu

Statut

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu